Wiek emerytalny – obniżka w 2017

Wiek emerytalny w Polsce to kontrowersyjny temat od kilu lat. Jeden rząd podczas władzy podnosi wiek, kolejny rząd u władzy obniża. Czy w 2017 roku rzeczywiście możemy spodziewać się obniżenia wieku do 65 lat dla mężczyzn i 60 lat dla kobiet?

Wiek emerytalny

Jak donoszą informację obniżenie wieku emerytalnego ma wejść w życie od 1 października 2017. Równoznaczne jest to z tym, że po osiągnięciu wymaganych progów wiekowych, pracownicy będą mogli zdecydować czy dalej prowadzić aktywne życie zawodowe czy jednak chcą już odpocząć od pracy. Według raportów ZUS w 2017 roku z rynku pracy może zniknąć nawet 300 tysięcy osób, ponieważ właśnie taka liczba w Polsce w bieżącym roku osiągnie wiek emerytalny. Więcej na temat emerytury możemy dowiedzieć się np. u radcy prawnego.

Konsekwencje obniżenia wieku emerytalnego

Przede wszystkim problem spadnie na pracodawców, którzy będą potrzebowali rąk do pracy. W 2017 roku mogą oni mieć problemu ze znalezieniem pracowników. Według raportów aż 35% pracodawców aktualnie ma problem ze znalezieniem pracowników. W Polsce zatrudnionych jest około 16 mln ludzi. Niestety statystyki mocno lecą w dół ponieważ w wieku produkcyjnym jest coraz mniej osób. W ostatnim kwartale 2016 roku zatrudniono zaledwie 45 tys. osób. Obniżenie wieku emerytalnego znaczne powiększy problem na rynku pracy. Paradoksalnie mimo, że technologia i rynek bardzo dynamicznie się rozwija, to na rynku pracy jest coraz mniej osób do zatrudnienia.

Z przeprowadzonych wywiadów w przedsiębiorstwach wynika, że aż 38% planuje zatrudnić do pracy osoby zza wschodniej granicy. Zdecydowanie, Polaków do prowadzenia dalszego aktywnego życia zawodowego są z pewnością lepsze warunki finansowe. Za każdy przepracowany rok emerytura mogłaby wzrastać o 10%. Według Ekspertów mogłoby to zwiększyć liczbę osób chętnych do podjęcia pracy.

Emerycie którzy osiągną wiek emerytalny w 2017 roku na nowych zasadach, otrzymają o 152 zł niższe świadczenia od osób, które uzyskały wiek emerytalny na starych zasadach. 2018 rok obniżka będzie wynosiła już 288 zł, a w 2038 roku ponad 100 zł !. Oznacza to ,że przechodząc na emeryturę w wieku 65 lat otrzymamy 4626 zł, a dwa lata później byłoby to już 5632 zł.

Rozwiązanie problemu

Rozwiązaniem problemu byłoby jak już było wspomniane wyżej, wprowadzenie lepszej propozycji finansowej. To zachęciłoby do prowadzenia dłuższej aktywności zawodowej. Warto wprowadzić takie rozwiązania, które spowodują, że emeryci będą korzystać ze swoich przywilejów jak najpóźniej. Niestety Rząd mamy jaki mamy i aktualnie zamiast zachęcać ludzi do pracy to zdecydowanie ich zniechęcają. Dlatego też emeryci nie do końca legalnie korzystają ze swoich uprawnień do emerytury i pracują np. gdzieś na czarno.

Jeżeli kośby chciał dowiedzieć się więcej na temat emerytury, to Radca Prawny Płock z pewnością udzieli nam odpowiedniej pomocy.