adwokat płock

Dobra osobiste w sieci

Internet stał się tak potężnym i popularnym narzędziem, że pojęcie to nie jest już nikomu nieznane. Aktualnie coraz więcej osób robi zakupy przez Internet, opłaca rachunki, komunikuje się ze znajomymi itp. Duża cześć użytkowników korzysta również z różnych for społecznościowych, gdzie wymieniają swoje poglądy z innymi użytkownikami.

Korzystając z Internetu a w szczególności ze stron społecznościowych jesteśmy narażeni na różnego rodzaju obrazy czy obelgi. Internet daję nam tę możliwość, że możemy w łatwy sposób obrazić drugą osobę, której w ogóle nie znamy. Dzieje się, to za sprawą, że w sieci czujemy się bez karni i anonimowy. Brak bezpośredniego kontaktu również mocno ułatwia obrażenie drugiej osoby. Jednak należy pamiętać, że ci co myślą , że są anonimowi nie są świadomi, że w sieci na nikt nie jest anonimowy i namierzenie kogoś za pomocą np. IP, to żaden problem. W momencie gdy wykorzystujemy czyjeś imię i nazwisko, zdjęcie, pseudonim itp. bez zgody danej osoby wtedy naruszamy jego dobra osobiste. W sądzie coraz częściej sprawy dotyczą właśnie naruszenia dóbr osobistych, które stanowią zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia.

Jak założyć sprawę o naruszenie dóbr osobistych.

1300204

Aby móc założyć sprawę o naruszenie dóbr osobistych w Internecie musimy dokładnie wiedzieć kogo pozywamy. Podstawą będą dane osobiste pozwanej osoby. Adwokat Płock podpowiada, że jeżeli mamy w planach założyć komuś sprawę, warto przed tym skorzystać z porady prawniczej.

Do naruszenia dóbr osobistych może dojść zarówno na stronie firmowej danej firmy lub na forum internetowym. Tak więc pozwać zarówno właściciela strony www jak i użytkownika forum. Obrażanie kogoś na forum internetowym, to w dzisiejszych czasach bardzo popularne zjawisko. W takich sytuacje często dochodzi do zniesławienia drugiej osoby. W Internecie każdy jednak ma prawo do wyrażania swojej opinii na dany temat. Jednak wyrażana opinia nie może naruszać godności innych użytkowników for internetowych.

Według Sądu Najwyższego „nazwa użytkownika w serwisie internetowym nie jest dobrem osobistym, lecz podlega ochronie prawnej na takiej samej podstawie, jak nasz pseudonim, nazwisko lub firma.” (Wyrok SN z dnia 11 marca 2008 r., II CSK 539/07). Aby zidentyfikować pozywaną osobę, należy zdobyć jego adres IP. W większości przypadków administratorzy forum bez problemu udostępniają nr organom ścigania. Jednak gdy administrator nie chce podać nam nr IP, wtedy możemy zgłosić się do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych. W momencie gdy zdobędziemy dane osobowe danej osoby wtedy możemy podjąć następne kroki.

Na koniec, warto zwrócić uwagę na to, że w sieci nikt nie jest anonimowy i namierzenie czyiś danych, to tylko kwestia czasu.