Adwokat płock

Czym są alimenty?

Alimenty są to świadczenia w postaci pieniężnej na dziecko ustanowione przez sąd. Sąd ustala również jaka będzie kwota przekazywana na dziecko. Do płacenia może dojść z trze przyczyn: małżeństwa, pokrewieństwa oraz powinowactwa.

Alimenty maja na celu zaspokojenie potrzeb dziecka, ale tylko tych usprawiedliwionych. Główną zasadą alimentów jest zadbanie o wychowanie oraz wykształcenie swojego dziecka. Obowiązek jaki nakładany jest na rodzica lub rodziców w postaci płacenia alimentów trwa do 18 roku życia czyli do momentu aż dziecko nie osiągnie pełnoletności. Jednak w momencie gdy dziecko dalej się uczy, alimenty automatycznie przedłużają się do momentu ukończenia przez dzeicko nauki. Czyli mogą trwać nawet do 26 roku życia. Więcej na temat alimentów można przeczytać na stronie www.kancelariawindykacyjnaplock.pl w artykule, który znajduje się pod tym linkiem. Tam adwokat płock dokładnie wyjaśnia to zagadnienie.

Czy separacja ma związek z alimentami?

adwokat płock
adwokat płock

Otóż tak, ponieważ separacja traktowana jest podobnie do rozwodu. Wniesie do sądu wniosku o separację małżeństwa jest dla sądu jednoznaczne z tym, że małżeństwo zostaje zniesione, a małżonkowie rozstają się. Każdy zaczyna ponownie żyć własnym życiem i nie ma już żadnego powiązania z byłym małżonkiem. Jednak nie dotyczy to pociech byłej pary. Ich obowiązkiem mimo, ze nie są już razem jest zapewnienia dzieciom wychowania oraz wykształcenia. Tak więc pytanie jaka jest różnic między separacją a rozwodem? Będące w separacji osoby w świetle prawa nadal są małżeństwem, więc żadne z małżonków nie może zawrzeć nowego związku małżeńskiego. Pary decydujące się na separacje, chcą dać sobie trochę czasu na refleksję oraz przemyślenia i albo do siebie wrócą albo złożą wniosek do sądu o rozwód. Jednak mimo, to separacja przez sąd jest tak samo traktowana jak rozwód, więc prawo do alimentów jest takie samo jak przy rozwodzie.

Alimenty w trakcie trwania związku

Alimenty, to obowiązek, który pojawia się w momencie rozwodu lub separacji. Coraz popularniejsza metodą stosowaną przez jedną ze stron małżonków jest już podczas sprawy rozwodowej wystąpienie do sądu o ustalenie alimentów. Obowiązek płacenia alimentów może zostać nałożony zarówno na jednego z małżonków wraz z dziećmi. Jeżeli małżonek nie wywiązuje się ze swoich podstawowych obowiązków zapewniających podstawowe potrzeby rodziny. Kwota jaka co miesiąc będzie przekazywana przez małżonka w dużej mierze zależy od sytuacji majątkowej oraz zarobków osoby obciążonej alimentami. Dodatkowo kwota ustalona będzie na podstawie podstawowych potrzeb niezbędnych do tego aby małżeństwo oraz rodzina prawidłowo funkcjonowała.